Magnez z potasem jako suplement diety zrównoważonej

Do codziennej pracy naszego organizmu koniecznych jest bardzo wiele różnych mikroelementów, które decydują o tym jak działa nasz organizm. Wśród tych, które zajmują szczególnie miejsce, gdyż biorą udział w większości zachodzących procesów jest magnez z potasem. Dlatego obecność tych pierwiastków w naszej diecie powinna być bardzo ważna. Trzeba starać się o spożywanie posiłków, w których te pierwiastki będą się pojawiać. Kiedy pojawią się niedobory tych pierwiastków w organizmie można spodziewać się licznych problemów, z którymi będzie niekiedy trudno sobie poradzić.

W przypadku magnezu trzeba liczyć się z tym, że pojawią się problemy ze skurczami mięśni, wzrośnie ciśnienie krwi i pojawią się problemy z drżącymi powiekami, łydkami. Podobnie problemem stanie się ciągłe zmęczenie, z którym trudno będzie sobie poradzić. W przypadku, gdy organizm będzie miał zbyt mało potasu trzeba spodziewać się problemów z gospodarką wodną, której regulacją zajmuje się właśnie ten pierwiastek. Jego brak będzie także wpływał na powiększenie ciśnienia tętniczego krwi i może prowadzić do innych chorób i zaburzeń. Przykre objawy związane z niedoborami tych pierwiastków powinny skłaniać nas do poszukiwania rozwiązań, które sprawią, że w organizmie będzie ich odpowiednia ilość. Przede wszystkim trzeba jednak sprawdzić czy problemy, które mamy mają właśnie takie podstawy. Najlepiej poprawić swoją dietę i wprowadzić do niej liczne produkty, w których magnez i potas będą już w odpowiedniej ilości. Następnie będziemy widzieć poprawę, a wtedy będzie wiadomo co było powodem problemów. W przypadku posiłków, które możemy spożywać, aby zwiększyć ilość potasu czy magnezu w diecie mamy wiele możliwości. Trzeba jednak spodziewać się, że wielkość tych pierwiastków w posiłkach będzie mniejsza niż zakładana, gdyż chemiczne przetwarzanie żywności często niszczy prawdziwe możliwości naturalnych składników żywieniowych.

Jeśli dieta nam nie pomoże, bądź ciężko będzie przestawić się na posiłki, w których znajdzie się więcej magnezu czy potasu można zdecydować się na oferowane nam w sklepach preparaty, gdzie często łączy się właśnie magnez z potasem. W ten sposób w jednej kapsułce otrzymamy pewną dawkę magnezu i potasu. W przypadku takich preparatów teoretycznie można nimi uzupełnić w organizmie niedobory tych składników. Trzeba jednak wiedzieć, że wchłanialność magnezu i potasu z takich preparatów w postaci suplementów jest różna, dlatego nie zawsze okaże się, że przyjmowane kapsułki będą nam służyć.

Czytaj więcej

Jakie mamy produkty bogate w magnez?

Magnez to taki mikroelement, który bierze udział w ponad połowie wszystkich działań, które odbywają się w naszym organizmie każdego dnia. To wyraźnie pokazuje jak ważnym elementem jest ten pierwiastek. Jego wszelkie niedobory mogą okazać się bardzo problemowe i przynieść wiele kłopotów. W związku z tym powinniśmy dostarczać odpowiednią ilość tego pierwiastka do organizmu. Stawiać należy w głównej mierze na posiłki, w których magnezu będziemy mieli w odpowiedniej ilości. Dopiero w drugiej kolejności można sięgać po różne suplementy diety z magnezem. Jeśli interesują nas produkty bogate w magnez wybór jest naprawdę szeroki, gdyż jest wiele spożywczych elementów, w których mamy dużo magnezu. Przede wszystkim królem polowania będą tutaj pestki z dyni, w których ilość magnezu jest bardzo dużą. Znajdziemy tam aż prawie 550 mg magnezu na 100 gram produktu. Pestki są oczywiście lekkie, ale można je dodawać do różnych posiłków i zmieniać nimi niezdrowe chipsy. Duża ilość magnezu znajduje się również w otrębach pszennych. Nie jest to oczywiście taki produkt, który możemy jadać całymi garściami jak pestki z dyni, ale po łyżce można swobodnie dodawać do posiłków i będzie to na pewno bardzo zdrowy dodatek. A mamy tam również prawie 500 mg magnezu na 100g. Zdrowe jest także naturalne kakao nierozpuszczalne, które ma około 450 mg magnezu na 100 g. Jako świetny dodatek do posiłków nadają się również zarodki pszenne, w których mamy ponad 300 mg magnezu na 100 g. Można je swobodnie dodawać do posiłków, sałatek czy surówek. Jako zamiennik dla śmieciowych przekąsek doskonałe będą migdały, które są niezwykle zdrowe, a przy tym maja również prawie 300 mg magnezu na 100 g produktu. Na uwagę zasługuje również kasza gryczana oraz soja. Oba te produkty mają prawie 220 mg magnezu na 100 i wiele innych zdrowych elementów, w tym dużą ilość białka. Jeśli chcemy mieć więcej magnezu możemy również wybrać białą fasolę. Na pewno dużym pocieszeniem dla miłośników słodyczy będzie fakt, że duża ilość magnezu znajduje się również w czekoladzie. Przede wszystkim w gorzkiej czekoladzie, gdzie mamy prawie 170 mg magnezu na 100g. Dawka ta jest prawie dwa razy większa niż w przypadku czekolady mlecznej czy z orzechami. Dlatego jeśli już lepiej wybrać gorzką czekoladę. Na uwagę zasługują także orzechy pistacjowe oraz laskowe, w których mamy ponad 100 mg magnezu na 100 g i wiele innych zdrowych mikroelementów. Na koniec również zdrowe i cenne płatki owsiane, gdzie także mamy prawie 130 mg magnezu na 100 g. Ten krótki przegląd pokazuje jakie mamy produkty bogate w magnez i które warto spożywać, gdy pojawiają się niedobory.

Czytaj więcej

Jakie są objawy niedoboru magnezu?

Nasz organizm do codziennej pracy potrzebuje pewnych mikroelementów, które będą decydować o tym, że będziemy pełni sił i nasze funkcjonowanie będzie na najwyższym poziomie. Jeśli coś zaczyna się z nami dziać, nie czujemy się najlepiej, nie jesteśmy w stanie radzić sobie z pewnymi zadaniami okazuje się, że może pojawiać się problem związany z brakiem pewnych mikroelementów. Wśród takich szczególnie istotnych mikroelementów bez wątpienia znajduje się magnez, który decyduje o wielu następujących w naszym organizmie procesach. W sumie mówi się o tym, że w ponad połowie procesów zachodzących w naszym organizmie bierze udział magnez, a to pokazuje że jest to wyraźnie potrzebny element. Gdy pojawiają się jego niedobory możemy czuć się źle i mieć problem z wieloma codziennymi czynnościami.

Jakie więc są objawy niedoboru magnezu, które powinny nam zasygnalizować, że coś jest nie tak?
Lekarze mówią o tym, że w każdej dobie nasz organizm powinien otrzymać około 300-400 mg magnezu. Gdy ta dawka będzie mniejsza zaczną pojawiają się objawy niedoboru magnezu. Pierwszym takim objawem mogą być mimowolne skurcze mięśni, które będą miały bolesny charakter. Jeśli takie skurcze będą się regularnie powtarzać, jest to wyraźny sygnał od naszego organizmu, że cos jest nie tak i potrzebne będą jakieś zmiany. Podobnym sygnałem niedoboru magnezu będą drgania powieki czy mimowolne drgania łydki. U osób, u których pojawiał się niedobór magnezu taki problem bardzo często się pojawiał. Poza tym niedobór magnezu to również czynnik, który będzie powodował wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Osoba, która do tej pory miała niskie ciśnienie przez brak magnezu musi liczyć się z jego podniesienie, a to natomiast w dalszej perspektywie będzie skutkowało bardzo złym samopoczuciem takiej osoby. Niedobór magnezu to również problemy z koncentracją, zaczynają pojawiają się rozdrażnienie i zmęczenie, które praktycznie nie mija. Jeśli stale jesteśmy senni, chcemy odpoczywać może to być sygnał, że w organizmie mamy brak odpowiedniej ilości magnezu. Niekiedy jednak u dzieci mogą się pojawić zachowania związane z nadmierną pobudliwością i to również będzie wiązało się z niedoborami magnezu w organizmie.

Gdy pojawiają się takie charakterystyczne objawy powinniśmy postarać się o przyjmowanie w posiłkach większej ilości magnezu, jeśli objawy zaczną ustępować będzie to znak, że właśnie z takim problemem mieliśmy do czynienia, jeśli nie miną trzeba udać się do lekarza, by zbadać w czym tkwi nasz problem i słabe funkcjonowanie organizmu.

Czytaj więcej

Czy warto sięgać po magnez w ciąży?

Ciąża jest takim stanem organizmu, w którym kobieta musi szczególnie o siebie dbać i kontrolować to wszystko co wokoło niej się dzieje. Zarówno dla jej samopoczucia jak i zdrowia dziecka, które ma się urodzić bardzo ważna jest również dieta, którą będzie kierować się kobieta w ciąży. Powinna się ona składać ze zdrowych produktów,  w których znajdować się będzie wiele cennych mikroelementów. Powszechnie wiadomo, że kobieta w ciąży powinna zażywać preparaty, w których znajduje się kwas foliowy. Jest to składnik, które wiele kobiet zaczyna brać już przed planowaną ciążą. Jeśli jest ona nie planowana najczęściej sięgają po kwas foliowy zaraz po tym jak dowiedzą się, że są w ciąży.

Trzeba jednak wiedzieć, że kwas foliowy to nie wszystko i mamy również inne składniki, po które warto sięgać. Przykładem będzie również magnez, który w ciąży jest także bardzo istotny. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że magnez jest mikroelementem, który ogólnie jest istotny dla pracy naszego organizmu. W przypadku ciąży ta praca organizmu musi być wykonywana na najwyższym poziomie, dlatego nie może tam brakować żadnych składników. Jeśli chodzi o magnez w ciąży warto zdecydować się przede wszystkim na dietę, w której znajdować się będą składniki bogate w magnez. Spożywając produkty bogate w magnez najczęściej gwarantujemy sobie dostarczenie takiego magnezu, który będzie łatwo przyswajalny a to jest dla naszego organizmu szczególnie ważne. Jeśli nasza dieta nie zawiera odpowiedniej ilości magnezu możemy zdecydować się na suplement diety, w którym w postaci kapsułek będziemy przyjmować magnez. Takich produktów jest na rynku bardzo wiele. Dla kobiet w ciąży szczególnie cenioną propozycją będzie magnez, który oferowany jest razem z kwasem foliowym oraz bardzo ważną dla ciąży witaminą B6. Jest to właściwie suplement specjalnie przygotowany z myślą o kobietach w ciąży.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że magnez w ciąży będzie ważny, gdyż decyduje o pracy naszych mięśni. Niedobory magnezu powodują nieprzyjemne skurcze mięśni, które mogą okazać się szczególnie dotkliwe w czasie ciąży, gdy będzie dochodzić do skurczy macicy. Odpowiednia ilość magnezu oczywiście jest w stanie zniwelować ten problem. Zanim zdecydujemy się na magnez w kapsułkach warto skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, który podpowie w jakich ilościach warto sięgnąć po magnez, by był w pełni bezpieczny dla organizmu kobiety w ciąży, która zdecyduje się na jego przyjmowanie. W przypadku ciąży nie powinno się bowiem przyjmować żadnych środków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Czytaj więcej

W czym jest magnez? – wybierz produkty zawierające dużo tego pierwiastka

Magnez to jeden z istotnych składników naszej diety, który ma duży wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Ciągłe zmęczenie, drążące powieki czy trzęsąca się łydka to znak, że możemy mieć niedobory magnezu w organizmie. Szybki tryb życia, duża ilość śmieciowego jedzenia, kawy czy napojów gazowanych to czynniki, które doprowadzają do tego, że magnez się wypłukuje z organizmu i nie ma go tam w odpowiedniej ilości. W takiej sytuacji konieczne jest sięgnięcie po magnez oferowanych w kapsułkach w czystej postaci. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak zmiana diety na produkty, w których znajduje się dużo magnezu. Dla Państwa przygotowana została lista produktów, z której dowiedziecie się w czym jest magnez.

1.    Pestki dyni – to produkt, w którym magnezu jest bardzo dużo. W 100 gramach znajdziemy aż 540 mg tego pierwiastka. Jest to więc niezwykle zdrowa przekąska, którą świetnie możemy zastąpić tłuste chipsy.
2.    Otręby pszenne – również tutaj znajdziemy dużą ilość magnezu bo aż 490 mg na 100 g. Dlatego warto dodawać je po jednej dwie łyżki do różnych posiłków. Na pewno wyjdzie to nam na zdrowie
3.    Kakao naturalne – gorzkie, naturalne kakao ma w sobie około 420 mg na 100 g. Dlatego można również tutaj szukać źródła tego pierwiastka.
4.    Migdały – jest to produkt, który ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm, znajdują się tam między innymi zdrowe tłuszcze. Do tego również duża ilość magnezu bo aż około 270 mg na 100 g.
5.    Zarodki pszenne – można je swobodnie dodawać do sałatek czy surówek, znajdziemy tam nieco ponad 300 mg magnezu na 100 g takich zarodków.
6.    Kasza gryczana – jeśli chodzi o węglowodany do posiłków duża ilość magnezu znajduje się w kaszy gryczanej. W torebce, gdzie mamy 100 g kaszy będzie prawie 220 mg magnezu.
7.    Soja – kolejny popularny, dietetyczny produkt, w którym mamy sporo magnezu. Podobnie jak w kaszy jest tam niecałe 220 mg na 100 g.
8.    Biała fasola – w tym produkcie mamy około 170 mg na 100 g. Smaczny element, z którego można przygotować wiele posiłków.
9.    Czekolada – jest również coś dla miłośników słodyczy. W czekoladzie również mamy dużo magnezu. Najlepiej wybierać gorzką czekoladę, gdzie w tabliczce jest około 165 mg na 100g. W mlecznej czekoladzie może być nawet poniżej 100 mg co jest znaczącą różnicą
10.    Orzechu pistacjowe – w pistacji również mamy sporo magnezu. Prawie 160 mg na 100g.
11.    Orzechy laskowe – podobna ilość znajduje się w orzechach laskowych. Ze względu na dużą ilość tłuszczu nie powinniśmy jednak jeść ich ogromnymi ilościami.
12.    Płatki owsiane – w płatkach mamy około 130 mg na 100g. Są jednak bardzo zdrowe również pod innymi względami, dlatego warto po nie sięgać.
13.    Banan – dla miłośników owoców rozwiązaniem mogą być banany, gdzie mamy około 70 mg magnezu w jednym bananie, który waży około 200 g.

Czytaj więcej